Υπάρχουν υποχρεώσεις του/της φοιτητή/τήτριας προς το Κεντρικό Γραφείο Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου Κρήτης;

Ναι. Στο σύνδεσμο που ακολουθεί θα δείτε τις υποχρεώσεις των φοιτητών προς το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου Κρήτης:

Ειδικότερα οι κύριες υποχρεώσεις του φοιτητή (πριν την έναρξη της Πρακτικής) είναι οι παρακάτω:

1. Να ενημερώσει τον φορέα του να  ανοίξει θέση στο ΑΤΛΑΣ και του στείλει τον Κωδικό Θέσης στο Σύστημα ΑΤΛΑΣ. Αυτόν τον κωδικό τον στέλνετε στο Γραφείο Πρακτικής ΄Άσκησης.
  2. Λίγες μέρες πριν την έναρξης της Πρακτικής ή την 1η μέρα της έναρξης (αλλά προτιμούν οι φορείς νωρίτερα) ο φορέα από τον νόμο είναι υποχρεωμένος να κάνει την έναρξη Αναγγελίας στην ΕΡΓΑΝΗ έντυπο Ε3.5. σφραγισμένο και υπογεγραμμένο.
  3. Σε περίπτωση που η έναρξη πέφτει Σαββατοκύριακο ο φορέας θα βάλει την εργάσιμη μέρα μέρα τοποθέτησης ενώ ημέρα έναρξης θα βάλει Σάββατο η Κυριακή πάντα βάση του συμφωνητικό. Στο Έντυπο Ε3.5  ο φορέας θα πρέπει να συμπληρώνει έναρξη και λήξη ίδια με του συμφωνητικού.

Ποια έντυπα οφείλει ο/η φοιτητής/τήτρια να υποβάλλει προς το Κεντρικό Γραφείο Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου Κρήτης;

Πριν την έναρξη της Πρακτικής Άσκησης ο/η φοιτητής/τήτρια οφείλει να υποβάλλει στο Γραφείο Πρακτικής Άσκησης σε έντυπη μορφή:  Συμφωνητικά που θα συνταχθούν σε 4 αντίτυπα, υπογεγραμμένα από τον ίδιο και τον υπεύθυνο του Φορέα (για τα οποία στέλνονται σχετικές οδηγίες από το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης) Προγράμματος)

Ποια αρχεία σε ψηφιακή μορφή οφείλει ο/η φοιτητής/τήτρια να υποβάλλει προς το Κεντρικό Γραφείο Πρακτικής Άσκησης του Πανεπιστημίου Κρήτης μετά το τέλος της Πρακτικής Άσκησης;

Για την ολοκλήρωση Πρακτικής Άσκησης μετά το τέλος της Πρακτικής Άσκησης σε ψηφιακή μορφή ο φοιτητής θα πρέπει να παραδώσει τα εξής:

1. Ερωτηματολόγιο αποτίμησης του φοιτητή,
  2. Απογραφικό δελτίο εισόδου εξόδου, (αποστέλλονται σχετικά e-mails).
  3. Έντυπο Ε3.5 από το Π.Σ. ΕΡΓΑΝΗ σφραγισμένο και υπογεγραμμένο από τον Φορέα Υποδοχής